Exclusive: List of schools affected by recent delocalisation/transfer of heads per county

Here is a list of schools that have been affected by the recent delocalisation school heads that was effected by TSC. Affected school heads are expected to hand/take over by 28th December, 2018.

BUSIA county

1.Bukiri

2.Ikonzo

3.Moding

4.Arterait…to…Kapkateny secondary 5.Albert Ekirapa

6.Busia Township

7.Bujumba G.

8.Nanderema

9.Nambomboto

10.Fr. Simon Sibembe

11.Busijo

12.Katakwa – to Lukhome Sec

13.Tingolo sec

14.Buyosi

15.Butunyi.

16.Bukhalalire

17.Mwari sec

18.Mabale

19.Akobwait Cha’

20.Among’ura

21.Elukhari

22.Masebula

23.St. John Akobwait.

24.Oduya Oprong

25.Buyofu

26.St. Teresa Malaba

27.Asinge

28.Katelenyang

 BUNGOMA COUNTY

1.Kapkateny

2.Khatiri sec

3.Kabukara sec

4.Kongoli sec

5.Lukhome sec

KAKAMEGA COUNTY

1. Ingolomosio sec

2.St. Charles Lunganyiro

3.St.John mutoni.

4.Ikomari

5.St. Andrew Eshikalame

6.St. Michael Shirumbwe

7.St. Philip Mukomari Girls

8/Lunza

9.Shiatsala.

 

SIAYA

1.Sifuyo

2. Uyundo

3. St Edward masamra

4. Nyajuok.

Kisii County

1. Gamba to Nyamira boys.

2. Kenyoro to prof Godia high in Vihiga.

3. Metembe to western Region.

4. Motonto to Jaramogi Oginga Odinga high in Kisumu

5. Nyagonyi to kosele secondary school

TRANS NZOIA COUNTY

1.Tuuyo kony

2.kaplamai

3.Maridadi

4.kaplamai..Rptd

5.Trans Nzoia mixed

6.Namanjalala

7.Nai boys

8.Bikeke girls

9.Aic Kibomet

8.Friends Nakami

9.Amka

NYERI COUNTY

  1. Ruburi
  2. Mukuyuini
  3. Thimbigua
  4. Ndungu Chege
  5. Kaharo
  6. Kiriko
  7. Kinogo
  8. Uhuru
  9. Arash
  10. Karinga
  11. Gitundu
  12. Kamburu
  13. Mumui
  14. Kitamaiyu
  15. Gichuru Memorial
  16. Karai
  17. Ndula
  18. Muchagara
  19. Gatondo
  20. Tetu
  21. Mekaru
  22. Kamunyaka
  23. ACK Kamviu
  24. Kaguthi
  25. Holy Family Nkuene

Muranga County

  1. Managa
  2. Iyego
  3. Muchagara
  4. Igikiro mixed
  5. Kariti
  6. Gati Iguru
  7. St Michael Gathuki-ini
  8. Kandara mixed
  9. Kiugu
  10. Nguku
  11. Gacharaigu
  12. Gitweku mixed
  13. Gitwamba 
  14. Kandara
  15. Karema-ini
  16. Kahuhia Mixed
  17. Karinga 
  18. Kinyona
  19. Kiriko
  20. Kaguthi
  21. Ndunyu Chege
  22. Mnunga
  23. Ikundu
  24. Githima Kiamuri
  25. Gathera
  26. Kaharo boys
  27. Mung’aria
  28. Mugumo-ini
  29. High level
  30. Kiihiri
  31. Karurumo
  32. Mihuti
  33. Iembeni
  34. Kiamuri

Nakuru County

  1. Mercy Njeri
  2. Ruiru
  3. St. Mark’s Eldonio
  4. St. John’s Bahati
  5. St. Joseph’s Kari
  6. Olbonata
  7. Wanyororo
  8. St. Joseph’s Kirima
  9. St. Anthony Engoshura
  10. Oldonyo Mara
  11. Our lady of Victories
  12. Arash
  13. Sinendet
  14. Ogiek Nessuit
  15. Subuku
  16. Analat
  17. Kenyatta Mixed
  18. Mahiga
  19. Kapkembu
  20. Chandera
  21. Kio
  22. Kapsimbeiywo
  23. Karikania
  24. Mwaragania
  25. Tendwet
  26. Mugaa
  27. Munanda
  28. Magereza Academy
  29. Kinungi
  30. Mwiciringiri
  31. Gatamaiyu
  32. Moi Ndabi
  33. St. Michael GatagatI

BOMET COUNTY

  1. Kimaya
  2. Kataret
  3. Kapsabul
  4. Kiriba
  5. Kipkeigei
  6. Cheboyo
  7. Mengwet
  8. Siongiroi Day
  9. Roborwo
  10. Nogirwet
  11. Masindoni
  12. Ndamichonik
  13. Goitabsilibwet
  14. Olesoi
  15. Kaboson
  16. Kabisoge
  17. Tumoi
  18. Kapkulumben
  19. Oreiyet
  20. Kipsuter
  21. Kipkuror
  22. Kiptulwa
  23. Tumoiyot
  24. Kimuchui
  25. Cheboin
  26. Koibeyon

More counties to follow